Olej zo semien pestreca mariánskeho

100% olej lisovaný za studena zo semien pestreca mariánskeho.

V Bulharsku je pestrec mariánsky nazývaný darom Panny Márie. Aj v iných krajinách koluje o ňom veľa zaujímavých legiend. V tradičnej medicíne je pestrecový olej obľúbený a považovaný za jeden z najbezpečnejších prírodných prostriedkov.

Olej sa získava zo semien Silybum marianum lisovaním za studena. Využitie pestrecového oleja zahŕňa širokú škálu zdravotných problémov. Uplatnenie našiel aj v kozmetike pri liečbe kožných problémov. Je rovnako vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie. Cenený je najmä pre obsah sylimarínu, významného flavonoidu, ktorý prospieva pečeni a kardiovaskulárnemu systému. V rámci prírodnej medicíny sa využíva na liečbu širokého spektra nielen pečeňových problémov, ale aj gynekologických ťažkostí.

Zloženie výživných látok je nasledovné...

Pestrecový olej obsahuje škálu vitamínov rozpustných v tukoch, teda vitamíny A, D, E a F. Vitamín F je vlastne tvorený tromi nenasýtenými mastnými kyselinami, pričom v tomto oleji je zastúpená najmä kyselina linolová, v menších množstvách aj linolénová a olejová. Tento vitamín má pozitívny účinok na zdravie srdca a napomáha spaľovaniu nasýtených tukov. Olej nezaostáva ani v obsahu stopových prvkov, je bohatý na zinok, selén, meď a jód.

V tradičnej medicíne sa pestrecový olej využíva na liečbu:

  • problémov s pečeňou, žalúdkom a črevami
  • zápchy, hemoroidov, žalúdočných vredov a žlčníkových kameňov
  • kožných ťažkostí ako lupienka, ekzémy, psoriáza, akné alebo lupiny
  • gynekologických ťažkostí a endometriózy
  • drobných raniek, popálenín a odrenín
  • nadváhy, pretože redukuje chuť do jedla a metabolizmus tukov
  • slúži k detoxikácii, nakoľko zbavuje organizmus toxínov a jedov
  • podieľa sa na znížení vedľajších účinkov liekov a alkoholu

Spolu s tekvicovým olejom zvyšuje libido

V prírodnej medicíne sa odporúča pri problémoch s prostatou a poklese sexuálnej aktivity užívať zmes pestrecového oleja spolu s tekvicovým olejom zmiešaných v pomere 1:1.

Pestrecový olej na dochutenie jedál

Olej sa hodí na dochutenie zeleninových šalátov alebo iných pokrmov. Treba však dodržať jednu dôležitú zásadu – pri tepelnej úprave sa nesmie presiahnuť teplota 60 stupňov Celzia, lebo potom stráca veľa výživných látok.

Zásady vnútorného a vonkajšieho požitia...

Vo forme výživového doplnku sa užíva trikrát denne v množstve jednej čajovej lyžičky po dobu jedného mesiaca. Pri vonkajšom použití sa v malom množstve nanáša na postihnuté miesto dvakrát denne. V porovnaní s ostatnými bylinkami je užívanie oleja bezpečné a kontraindikácie sú skôr vzácnosťou.

Olej z pestreca je cenný dietetický produkt. Vysoké profylaktické vlastnosti oleja zo semien pestreca sú spojené s komponentami, ktoré sú v ňom obsiahnuté: chlorofyl, karotenoidy, tokoferoly, komplex polynenasýtených mastných kyselín (vitamín F).
Pestrec mariánsky sa používa k liečeniu už od antického Grécka a Ríma. Jeho účinnosť z najväčšej časti vychádza z komplexu troch zložiek známych pod súhrnným názvom silymarín. Medzi liečivé účinky tejto rastliny patrí schopnosť posilňovať pečeň, jeden z najdôležitejších orgánov ľudského tela. Pečeň spracováva živiny včítane tukov a ďalších súčastí potravy. Ďalej neutralizuje a detoxikuje mnohé látky: lieky, drogy, chemické prímesi potravy a alkohol. Pestrec tiež pomáha chrániť pečeň riadením spotreby glutatiónu, zlúčeniny podobnej aminokyselinám, ktorá je nevyhnutná pre detoxikačné procesy. Štúdie naviac preukázali, že dokáže zvýšiť koncentráciu glutatiónu až o 35 percent. Je to teda účinná stráž limitujúca množstvo jedov, ktoré môže pečeň v určitej dobe spracovať.
Pestrec je tiež mocným antioxidantom. V prevencii poškodenia buniek vysoko reaktívnymi molekulami voľných radikálov je ešte výkonnejší než vitamíny C a E. Podporuje tvorbu nových zdravých pečeňových buniek, ktoré postupne nahradzujú bunky staré a poškodené. Zmierňuje rovnako celý rad závažných pečeňových ochorení včítane vírusových infekcií a cirhózy. Pestrec je tak účinný, že sa niekedy podáva v injekčnej forme na oddeleniach intenzívnej starostlivosti k prekonaniu zhubných účinkov jedovatých húb devastujúcich tkanivo pečene. Môže byť tiež prospešný pri ochrane pečene alkoholikov, pretože nadmerný konzum alkoholu vyčerpáva glutatión.
Vlastnosti: Má protizápalové, epitelizujúce a hojivé účinky. Je to efektívny hepatoprotektor. Predchádza vstrebávaniu toxických zlúčenín, ktoré sa dostávajú do organizmu spolu s vodou a stravou. Chráni organizmus pred ničivým účinkom chemických zlúčenín, ktoré sa do nej dostávajú.
Má protivredové pôsobenie, napomáha hojeniu rán a popálenín (i od slnka), omrzlín kože. Zvyšuje odolnosť organizmu, posilňuje imunitu.
U nemocných na rakovinu znižuje pestrec možnosti liekového poškodenia pečene chemoterapiou. Bylina tiež ukľudňuje zápaly a môže spomaľovať bujnenie kožných buniek pri psoriáze (lupienke). Prospešná môže byť i u endometriózy, najčastejšej príčine ženskej neplodnosti, pretože pomáha pečeni spracovávať hormón estrogén, ktorého vysoká hladina zhoršuje bolesti a iné príznaky tohoto ochorenia. Pestrec môže prospievať pri žlčových kameňoch, lebo zlepšuje odtok žlče, tráviacej šťavy nabitej cholesterolom, z pečene do čriev, kde pomáha tráviť tuky.

Zloženie: Polynenasýtené mastné kyseliny: kyselina linolová (61-62%), kyselina olejová (21-22%), kyselina stearová (3,5-4%), kyselina arachidonová (cca 2%), kyselina palmitová (cca 9%), kyselina behenová (1-1,5%).

Použitie:
- cirhóza a tuková dystrofia pečene;
- hepatitída, napadnutie pečene v dôsledku užívania alkoholu;
- vredové ochorenie žalúdka a dvanástnika;
- akútna a chronická gastritída;
- cholecistocholangit, diskinéza žlčových ciest;
- paradentóza a stomatitída;
- poškodenie kože a popáleniny (chemické, termické), zle sa hojace rany. Olej pestreca sa tiež používa pri liečebnej masáži v kozmetike.